Дома Тагови торта

Таг: торта

ГАБОН ТОРТА: Класична торта со јајца, ореви, путер и без трошка...

Еве доказ дека нови работи можеме да научиме од помладите. Овој рецепт го научив од ќерка ми и многу ми се допаѓа. Погодна е...

БОМБА ТОРТА: Долго го имам рецептот на хартија, никако да дојде...

Уште многу одамна една пријателка ми го даде рецептот напишан на хартија и само го имав пикнато во тефтерот со рецепти. Никако да му...

Наполитанка торта за 20 минути! Брзо и едноставно!

Ова е навистина фантастична кремаста торта која пред се многу брзо се приготвува, а вкусот е мммммм.... Потребни состојки: 8 белки 8 лажици шеќер 10 лажици мелени ореви 2...

За 10 минути се изеде тортата, немав време да направам повеќе...

За 10 минути се изеде тортата, немав време да направам повеќе фотографии – една од најубавите торти што се топи во уста! Мора да ја...

ТОРТА ДИНАСТИЈА за љубителите на торти со ореви

Рецепт и фото: Марија Милосковиќ Потребни состојки за една кора, а потребни се вкуспно 3: 5 белки 150 г шеќер 1 прстофат прашок за печиво 3 лажици брашно 150 г...

Кралица торта со лешници, чоколадо, бадеми и шлаг крем од чоколадо

Потребни состојки: 8 јајца 200 г шеќер 200 г мелени лешници За фил: 1 кесичка шлаг крем од чоколадо (можете и две ако сакате повисока) 125 мл млеко 3 лажици џем...

Торта со бисквити, лешник, кокос и пудинг од ванила: СЕ ТОПИ...

Потребни состојки: 1 литар млеко 2 пудинг од ванила 250 г шеќер 3 ванилин шеќер 1 чоколадо за готвење 200 г мелени лешници 200 г кокос 200 г мелени бисквити 1 кутија петит...

НОВА ТОРТА со бисквити, едноставна, декоративна, брза, а ќе уживате во...

Потребни состојки: 3 чоколадни кори 500 г шлаг крем 300 г мелени бисквити 4 чашки кисела павлака + шеќер во прав по вкус 500 мл чоколадно млеко 500 мл газирана...

Брза плазма торта која се прави за 15 минути

Потребни состојки: 500 г плазма мелени бисквити 200 г мелени лешници/ореви 200 г шеќер во прав 200 г путер/маргарин за колачи 100 г чоколадо (млечно или за готвење) 200 мл...

Супер торта: супер кремаста и супер вкусна, запишете си го овој...

Потребни состојки: 3 х 5 белки 3 х 10 лажици шеќер во прав 3 х 5 лажици мелени ореви 3 х 2 лажици брашно За крем: 1 литар млеко 7 жолчки 10...