Дома Тагови пита

Таг: пита

Македонски специјалитет – Кратовски попарник, сеченица, боденик…Останато во наследство од мајка...

Фото и рецепт: Даница Данче Стојева Рецептот беше објавен во групата НМД рецепти од нашата драга Данче Стојева, која нè потсети на овој стар рецепт...

Веса од Сопиште: зелникот е готов! Повелете! (Видео)

Многу вкусен зелник! Потребни состојки: 1 кг брашно 1 квасец 1/2 филџан масло 1 прстофат сол 1 прстофат шеќер 500 мл млака вода Постапка: Квасецот се дроби во малку млака вода, една лажица...

Питава ми беше љубов на прв залак: ви го подарувам рецептот...

Питава ми беше љубов на прв залак: ви го подарувам рецептот што ги воодушеви и гостите. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 г кори за пита 1 средна главица кромид 500...

Сите тајни: млака вода за брза пита, а ладна за меко...

-Месото од врат е најдобар избор за совршен бурек. -Пред крајот на печењето питите се премачкуваат со павлака за готвење и јајце за да бидат...

Само 2 минути подготовка и после печете – брза пита со...

Кога немате време, а ви се јаде нешто домашно и вкусно или пак ви дошле ненајавени гости - oвој рецепт е полн погодок! Потребни состојки: 300...

Овој вкус не може да се опише – мора да се...

Повкусно не сум јадела во последно време! Мерките се за шолја од 250 мл. Потребни состојки: ½ пакување кори за гибаница 1 шолја палента ½ шолја пченично брашно ½ шолја...

Пита со сиренце мека како душа – полесно здравје

Фото и рецепт: Снежанка Жанче Потребни состојки: 1 квасец стасан со малку вода, брашно и 2 лажички шеќер 100 мл јогурт 100 мл масло 2 јајца 2 лажички сол 250 мл...

Кога им ја сервирав питата на гостите сите беа воодушевени и...

Потребни состојки: 600 г брашно + за месење 3 јајца 250 мл ладна вода 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 10 г свеж квасец Фил: 500 г тврдо овчо сирење 100 г растопен...

Најлесниот рецепт за ГИБАНИЦА

Потребни состојки: 5 јајца 500 г сирење 500 г тенка кора 150 мл кисела вода 1/2 кесичка прашок за печиво 3 лажици павлака 1 лажичка сол Постапка: Изматете ги јајцата со кисела вода,...

МАКЕДОНСКА ПИТА (со готови кори)

Потребни состојки: 500 г готови кори за пита 500 г свежо сирење 2 јајца 4 лажици јогурт сол по потреба За премачкување на корите: 1 јајце 5-6 лажици масло 5-6 лажици јогурт малку сол Постапка: За...