Солени крофнички за појадок или вечера, внуците си прават сендвичи од нив

Фото и рецепт: Снежанка Жанче

Многу вкусни крофнички!

Потребни состојки:

2 јајца
1 лажичка сол
2 лажици алкохолна киселина
3 лажици масло
1 свеж стасан квасец
500 мл млеко
брашно по потреба

Постапка:

Се раствора квасецот во малку млако млеко заедно со лажичка шеќер и малку брашно. Се пстава 10-тина минути да се активира и запени.

Се мешаат течните состојки и заедно со активираниот квасец и со постепено додавање на брашното се замесува меко брашно. Тестото се остава на топло да стасува.

Кога тестото ќе стаса не се премесува, туку се истура врз набрашнета работна површина и се расукува. Со мала чаша се вадат кругови и се пржат во умерено загреано длабоко масло.

Кога ќе заруменат од двете страни, се вадат со решеткаста лажица и се редат врз чинија обложена со хартиена салветка. Се послужуваат топли или ладни со сирење, кашкавал, јогурт, кисело млеко или нешто по ваш вкус.

Фото и рецепт: Снежанка Жанче