Со денови ме мачеше киселина во желудникот, но кога пријателката ми го даде овој рецепт, конечно почувствував олеснување

Од архивите на НМД: Рецепт за сок кој се пие против желудочни проблеми и ждригавица. Овој природен лек е многу ефикасен кој го објави една жена која имала честа и мачна ждригавица.

Имено, за многу краток период почувствувала олеснување и намалување на симптомите. Рецептот ќе го прочитате подолу во текстот.

Ждригавица е надразнување на хранопроводот со желудочна киселина.
Основната причина за ждригавица е неправилната работа на долниот стегач на хранопроводот.

Отежнувачка околност може да биде прејадувањето, кое создава притисок врз желудникот, потоа, дебелината и бременоста.

Некои прехрамбени продукти имаат смирувачко дејство врз долниот сфинктер и предизвикуваат ждригавица: доматите, агрумите, кромидот, лукот, чоколадото, кафето, алкохолот, пеперминтот, јадењата богати со масти од животинско и растително потекло.

Во оваа група спаѓаат и некои лекови, особено антибиотиците и ацетилсалицилната киселина.

Стресот ги оптоварува нервите кои управуваат со долниот сфинктер па може да предизвика ждригавица. Пушењето, исто така, придонесува до негово олабавување, го поттикнува лачењето на желудочната киселина со што се зголемува ждригавицата.

СИМПТОМИ:

-печење во градите, зад задната коска (стернум) кое се јавува по оброкот и трае неколку минути или неколку часа.

-болки во градите, особено при наведнување или кога ќе легнете.

-печење во грлото, надоаѓање на врела, горчлива или солена течност во грлото

-подждригнување

РЕЦЕПТ:

Потребни состојки:

1 компир (батат)
1 јаболко

Постапка:

Прво измијте го компирот добро, па излупете го. Исцедете го сокот од компирот користејќи соковник или или изрендајте го па процедете низ газа. Истата постапка користете ја и за јаболкото.

Измешајте ги соковите во една чаша.

Оваа мешавина треба да се пие двапати на ден. Секојпат овој домашен сок мора да се пие еден час пред вашиот оброк. Ќе забележите позитивни резултати многу брзо!