Пица кифлички – Заборавете на класична пица, ова е многу подобро и побрзо

Фото и рецепт: Славка

Кифлички меки како душа, а со вкус на пица. овој рецепт настана пред 25 години кога мојата ќерка беше мала. Во тоа време имаше пекарници каде можеше да се купат само кифли, ѓевреци, переци и секако, бурек. Почнаа да се отвораат и пицерии.

Еднаш додека правев кифли со сирење, дојдов на идеја да ги филувам како пица. бев воодушевена со резултатот, а исто и ќерка ми и нејзините пријатели. од ова исто тесто правам и мини пици, само што тестото го развлекувам и вадам кругови со модла за крофни, па ги филувам.

Потребни состојки:

250 мл млеко
1 лажичка брашно
1 лажичка шеќер
1 коцка свеж квасец
1 јајце
1 лажичка сол
150 мл масло
500 г брашно тип 400

за фил:

100 г кечап за пица
150 г шунка по избор
150 г кашкавал
1 лажичка оригано или босилек

за премачкување:

1 жолчка со малку млеко
125 г маргарин
малку сусам, ким, крупна морска сол

Постапка:

Во 250 мл млако млеко додадете лажичка шеќер, брашно и издробен квасец. Промешајте добро да се растворат и соединат состојките, па оставете 10-тина минути да се активира квасецот и да запени смесата.

На страна изматете едно јајце со лажичка сол и 150 мл масло. Во оваа смеса додадете го активираниот квасец со млекото, па постепено започнете да го додавате брашното.

Измесете мазно тесто и оставете го на топло да стасува додека да ја удвои величината.

Потоа поделете го на два дела. Од секој дел развлечете што поголема кора, а потоа секоја исечете ја на 12 триаголници.

Филувајте ги со кечап, шунка, кашкавал и на крај наросете оригано. Виткајте ги кифличките и редете ги во плех претходно обложен со хартија за печење и оставете ги да стасуваат околу половина час.

Премачкајте ги кифличките со жолчка разматена со малку млеко и одозгора наросете со сусам, ким, крупна сол или нешто по ваш избор.

На крај одозгора изрендајте 125 г маргарин. Ставете да се печат во загреана рерна на 220 степени додека да заруменат. Печените кифли се меки и следниот ден.