Паметен колач со кокос

Ова е фантастично кремаста чоколаден-кокос деликатес и уште една варијанта за збирката од паметни колачи…

Потребни состојки:

– 10 јајца
– 300 г шеќер
– 10 лажици брашно
– 1 литар млеко
– 250 г путер/маргарин
– 100 г бело чоколадо
– 100 г кокос

ПОСТАПКА:

Измиксајте ги жолчките со шеќер, додадете растопен и изладен путер и бело чоколадо, малку по малку додавајте брашно и млеко, па на крајот кокос.

Измиксајте ги белките па со лажица додавајте ги малку по малку во првата смеса.

Целата смеса која , секако е доста течна, префрлете ја во намастен сад за печење и поросен малку со брашно со вечичина околу 20х30 или малку поголем.

Печете на 165 степени еден час.

Колачот добро изладете го, па потоа сечете го.