Лесен и вкусен колач со слој од печени јаболка, сочен, лапни-голтни

Рецепт и видео презентација на Мои Домашни рецепти – Лесен и вкусен колач со јаболка.

За сите љубители на есенскиот вкус на печени јаболка – убав и лесен колач. Најпрво се печат сечените парчиња јаболка кои го претставуваат едниот слој, а потоа се прелива со тестото за бисквитот и на крај се декорира со шлаг и ореви.

Потребни состојки:

7 јаболка
3 супени лажици шеќер
20 г путер
4 јајца
100 г шеќер
100 мл масло
100 мл млеко
10 супени лажици брашно
1 кафена лажичка цимет
10 г прашок за печиво
200 мл слатка павлака
ореви за декорација

Постапка: