Колач ЧАР НА ДАР кој е готов за 5 минути, без печење, со чоколадни топчиња

Многу вкусен колач кој се приготвува навистина за многу кратко време. Може да прочитате три рецепти за овој колач.

РЕЦЕПТ 1 Фото и рецепт: Наташа Николиќ

Потребни состојки:

150 г шеќер
7 лажици мед
200 г маргарин/путер
100 г чоколадо за готвење
100 г пропржен сусам
100 г мелени бисквити
100 г сечкани ореви
100 г чоколадни топчиња (Чар на дар)
1 лист обланда

Постапка:

Растопете го шеќерот, медот и маргаринот, па додадете го чоколадото искршено на коцки. Кога убаво ќе се изедначи смесата, додадете ги и останатите состојки, добро промешајте и нанесете рамномерно врз лист обланда. Откако ќе излади и стегне, сечете на коцки или штангли.

РЕЦЕПТ 2 Потребни состојки:

7 лажици мед
100 г шеќер
250 г маргарин
200 г чоколадо за готвење
100 г препечен сусам
150 г сечкани ореви
1 мала кутија какао флипс (Чар на дар) околу 200 г
за прелив:
150 г чоколадо
50 г маргарин

Постапка:

На тивок оган растопете 250 г маргарин, мед, шеќер и чоколадо. Во тоа додадете препечен сусам и сечкани ореви. Добиената смеса измешајте ја чоколадните топчиња. Разлејте во четириаголна тепсија со средна величина, да биде со дебелина на прст. Одозгора прелијте со чоколадна глазура (состојките растопете ги и измешајте ги на тивко). Оставете добро да се стегне, па сечете на коцки.

РЕЦЕПТ 3 Потребни состојки:

130 г шеќер
1 ванилин шеќер
170 г маргарин
100 г млечно чоколадо
50 г чоколадо за готвење
6 лажици мед
100 г мелени ореви
120 г чоколадни топчиња
За глазура:
100 г чоколадо
50 г маргарин

Постапка:

Сите состојки растопете ги на тивок оган и прелијте ги преку чоколадните снегулки. Добро соединете, измешајте, а потоа излејте ја смесата во калап и оставете колачот да излади. Потоа прелијте го со чоколадна глазура. Деталите погледнете ги во видеото: