Ќе бидете шокирани од ефектот за само 5 дена: Ако сварите 6 лимони со 500 мл вода и оваа клучна состојка, па тоа го испиете наутро

Многу е познат напитокот со лимон, но сега станува збор за напиток од кој ќе ги искористите сите можни бенефити што тој ги дава. Не само сокот од лимон, туку и кората која во себе содржи важни витамини и мерали.

Потребни состојки:

500 мл вода

6 лимони

Мед по потреба

Постапка:

Во еден сад ставете вода и лимон со кора, исечен на покрупни парчиња. Ако лимонот не е органски, претходно добро истријте го со сода бикарбона и исплакнете го.

Вака нека се готви три минути, потоа тргнете од оган и оставете малку да излади. Процедете ја течноста, а напитокот складирајте го во стаклено шише или чаша и додадете малку мед.

Овој чудотвортен напиток овозможува:

-ја поттикнува перисталтиката, го подобрува метаболизмот и го олеснува празнењето на цревата

-го зајакнува имунолошкиот систем

-го балансира рН нивото во организмот

-му дала дополнителна енергија на организмот

-врши детоксификација

-штити од настинки