Издржете 7 дена без благо, со ова мени ќе ослабете 15 кг!

Сите сме свесни за фактот дека шеќерот е многу штетен за нашето здравје.

Всушност, доколку честопати се насладувате со слатки и колачи кои изобилуваат со шеќер и други производи кои покрај шеќерот содржат и масти, тоа може да резултура со стекнување на вишок килограми, брчки и недостиг на енергија.

Ако не можете да му одолеете на слаткото кафе наутро, некои слатки ужинки во попладневните часови со цел да го подигнете нивото на енергија, а не можете да го намалите внесот на јаглехидратите, тоа значи дека сте зависник од шеќер.

Еве неколку причини зошто треба дефинитивно го избегнете конзумирањето на шеќер:

-Зголемен ризик од дијабетес
-Намалено ниво на енергија на телото
-Зголемен ризик од рак
-Зголемен ризик од егзема
-Зголемен ризик од хипогликемија
-Зголемен ризик од чир
-Намалување на имунолошкиот систем
-Зголемено ниво на серотонин
-Внес на многу калории без хранлива вредност
-Намалување на минерали во организмот
-Зголемен ризик од срцеви проблеми
-Зголемен ризик од предвремено стареење
-Зголемен ризик од артритис
-Зголемен ризик од оштетување видот
-Зголемен ризик од жолчни камења

7-Дневно ДЕТОКС – Мени за ослободување од зависноста на шеќер:

Порциите, односно количината на калориите сами ја одредувате според возраста и полот. Важно е да се ослободите од зависноста.

Лица кои имаат проблем со гихт или камења во бубрези, да се консултираат со лекар пред примена да режимот.

1 ден

Појадок: спанаќ со сирење и варени јајца
Ужина: една рака бадеми
Ручек: печени слатки пиперки со посно сирење и зелена салата
Вечера: спанаќ со печено сечкано пилешко месо и салата со краставица, сирење и домати
Ужина: посно сирење со ниска масленост

2 ден

Појадок: Омлет со суви домати
Ужина: бадеми
Ручек: спанаќ, лути пиперки и пилешко
Попладневна ужина: свеж зеленчук и обарен спанаќ
Вечера: спанаќ, пиперки, печурки и зелена салата
Ужина: посно сирење

3 ден

Појадок: Протеинско смути со путер од кикирики
Ужина: 3 варени јајца, само белките
Ручек: салата со краставица, домати, пиперки, зелена салата со оцет и малку екстра девствено маслиново масло
Попладневна ужина: омлет со фета
Вечера: супа од зеленчук и пилешко на скара со некои свежи билки
Ужина: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко

4 ден

Појадок: омлет
Ужина: посно сирење
Ручек: пилешко на скара и зелена салата
Попладневна закуска: целер со путер од кикирики – без шеќер
Вечера: пилешко со гравче тавче
Ужина: ½ чаша урда со ниски масти со краставица

5 ден

Појадок: Омлет
Ужина: суров зеленчук, зачинет со медитеранско сирење
Ручек: зелена салата со домати, краставици, пиперки со малку оцет и екстра девствено маслиново масло, и супа
Попладневна ужина: салата со сирење, домати и краставици
Вечера: фурнаринки потпечени со кашкавал – со ниски јагленохидрати и салата од зелен грав
Ужина: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко

6 ден

Појадок: омлет
Ужина: суров зеленчук со зачинето медитеранско сирење
Ручек: фурнаринки – со ниско ниво на јагленохидрати и зелен грав – салата
Попладневна ужина: Зачинето Медитеранско сирење со свеж зеленчук
Ужина: Пилешки карабатаци со лимон и лук, и тиквички
Вечера: 3 варени јајца, само белките

7 ден

Појадок: печурки, динстан спанаќ и пржени јајца
Ужина: ½ чаша урда
Ручек: печени тиквички и зеленчукова супа
Попладневна ужина: бадеми
Ужина: Зелена салата од грав и пилешки карабатаци
Вечера: чиа ванила пудинг – без шеќер и млеко.