Го излекувал дијабетесот и ослабел дури 11 кг за 25 дена користејќи го овој сок

Последниве денови низ социјалните мрежи кружи рецептот кој го објавил поранешен пациент кој боледувал од дијабетес. Со дијабетес се стекнал поради неправилен на стил на живеење, лоша исхрана и вишок на килограми.

Со помош на овој рецепт чија главна состојка е кељот, тој не само што успеал да го нормализира нивото на шеќерот, туку и ослабел цели 11 килограми за само 25 дена.

За самиот сок можеме да кажеме дека е одличен, суперздрав, а можат да го пијат и здрави луѓе. Изобилува со витамини и минерали, добар е за имунитетот, за кардиоваскуларниот и локомоторниот систем.

За дијабетесот можеме да кажеме дека во последно време стана модерна болест од која заболуваат се повеќе млади лица. Болеста не бира ниту возраст ниту пол. Затоа е важно да се консумира колку може помалку шеќер и колку можете помалку да се нервирате.

Доколку имате покачени вредности на шеќерот во крвта, обидете се да го регулирате неговото ниво со здрав начин на исхрана и со следниот рецепт.

Потребни состојки:

500 мл вода
1 јаболко
1 банана
1 шака зелен лист од кељ
5 киви

Постапка:

Сите состојки измијте ги, излупете ги и ставете ги во блендер. Водата постепено додавајте ја за да ја разредите смесата.

Употреба:

Овој сок приготвувајте секое утро, првата чаша испијте ја на празен желудник, а остатокот допијте го во текот на денот, помеѓу оброците, најмалку половина час пред јадење или два-три часа после јадење.

Доколку сте задоволни од резултатите, споделете го рецептот со вашите пријатели.