Брзо се прават, а уште побрзо се јадат: Топчиња од портокал, кокос и бисквити, мора да ги пробате

Навистина многу брзо се приготвуваат, а за вкусот уверете се сами.

Потребни состојки:

1 портокал
200 г мелени бисквити
100 г кокос
100 г шеќер во прав
50 г маргарин или путер
1 лажица рум
цимет и ванилин шеќер да се валкаат топчињата

Постапка:

Портокалот излупете го и исчистете го, па исечкајте го во блендер или на сечко, доста ситно.

Додадете мелени бисквити, кокос и рум за вкус. Потоа додадете го путерот и шеќерот, па сето заедно добро измешајте го за да се изедначи.

Од смесата кинете со рака и формирајте топчиња. Валкајте ги во ванилин шеќер со цимет.

Може да ги валкате и во кокос или во мелени бисквити или во кристален шеќер. И тоа е тоа. Многу едноставно.

Coolinarika.com