2 минутен Детокс напиток кој го топи салото, го забрзува метаболизмот, го лекува дијабетесот и високиот притисок

Потребни состојки:

2 лажички свеж лимонов сок

1 лажичка мед

2 лажички јаболкова киселина

1 лажичка цимет во прав

1 чаша вода

Постапка:

Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте неколку минути додека да се запени течноста.

Употреба: пијте го овој напиток наутро на гладен стомак. Бидејќи се приготвува за 2 минути, нема потреба да складирате поголеми количини.

Веднаш штом ќе станете од спиење пригответе го овој напиток.

Јаболковата киселина е богата со ензими и добри бактерии. Покрај тоа, успешно го регулира високиот крвен притисок и го намалува за 6%.

Лимоновиот сок содржи високо количество на вотамин Ц и кма својство да го регулира шеќерот во крвта. Покрај тоа, има својство да ја регулира рН вредноста и да го алкализира телото.

Циметот е еден од најдобрите антиоксиданти, кој исто така, се бори против вишокот маанотии и високите количества на шеќер во крвта.

Медот е богат со високохранливи материи, витамини и минерали чија лековитост се користела со векови наназад.